Leczenie nadmiernej potliwości

 

Toksyna botulinowa - BOTOKS ( BOTOX ) znalazła również zastosowanie w leczeniu nadpotliwości. Zabiegi z użyciem botuliny mogą całkowicie zlikwidować potliwość dołów pachowych, dłoni i stóp. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A – uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum, dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując te poprzednio zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy.

To obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda leczenia nadpotliwości. Wg statystyk 80% leczonych reaguje dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20% pacjentów i tej grupie pozostaje stosowanie antyperspirantów i pozostałych istniejących metod.

Zabieg polega na podaniu płytko, śródskórnie małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości pacjentów zabieg jest minimalnie bolesny, ale osoby wrażliwe mogą wymagać zastosowania miejscowego znieczulenia, najczęściej w postaci kremu. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku - kilkunastu dniach,  trwa kilka miesięcy, a czasami utrzymuje się nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.